PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=94870}

Zapłata

Paycheck
6,6 46 248
ocen
6,6 10 1 46248
5,4 7
ocen krytyków
Zapłata
powrót do forum filmu Zapłata

Nie wiem po co mieszano w to Dicka, opowiadania nie czytałem, ale twórczość znam na tyle, żeby wiedzieć, że próżno szukać tutaj poruszanych przez niego tematów. Nie ma również sensu porównywać do Blade Runnera i pozostałych ekranizacji.

To typowy film akcji i to taki dla samej akcji, gdzie bardziej niż intryga fabularna liczą się pościgi i strzelaniny. I nawet w tym gatunku nie jest niczym szczególnym. Owszem, zrealizowany sprawnie jak na Johna Woo przystało, ale brakowało mi tu jakichś ciekawych pomysłów czy to w aranżacji pościgów i strzelanin, czy w choreografii walk. Jazda motocyklem przez kontenery i pocięcie żwirem szyby samochodu czy odbicie w wieczku cukierniczki w restauracji to jedyne smaczki które mi się spodobały, poza tym standard i rutyna.

Przyznam że mniej więcej do połowy bawiłem się wcale nieźle - słysząc wcześniej wiele złego o filmie i wiedząc, że nie będzie w nim nic z Dicka. Niestety trochę za szybko następuje rozwiązanie zagadki, coraz bardziej widać jak naciągany jest scenariusz, pseudonaukowy bełkot mający wyjaśniać działanie tego urządzenia litościwie pominę bo to chyba jedna z największych bredni jakie słyszałem. No i jeszcze Ben Afleck - zwracam uwagę na scenę w której po powrocie do mieszkania widzi dwoje otwartych drzwi i orientuje się, że wpadł w zasadzkę - już tą miną w pełni zasłużył na Złotą Malinę dla najgorszego aktora.

I na zakończenie coś czego najbardziej nie znoszę w tego typu filmach: po zakończeniu właściwej akcji przylepiony epilog, który niby ma być "fajny" i "zabawny" a jest mdły i irytujący. Plus obowiązkowe wejście drugoplanowego bohatera w roli błazna.

ocenił(a) film na 4

Wypada tylko przytaknąć. Od siebie dodam, że opowiadanie 'Paycheck' jest moim skromnym zdaniem jednym z najmniej ciekawych opowiadań Dicka, które próćz ciekawego pomysłu z przedmiotami i widzeniem przyszłości (a także wyciąganiem z niej poprzez bramę czasu różncyh przedmiotów) nie dorównuje klasie innym jego dziełom. Oczywiście nawet nasłabszy Dick i tak jest 100 razy lepszy od filmu Woo, który jest zupełnie fatalny. Lepiej zostać przy książkach i po raz kolejny (nawet 10) obejrzeć Blade Runner'a...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones